Ruch to zdrowie, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Warto zadbać o to, żeby stworzyć miejsce przeznaczone na fantastyczną zabawę dla dziecka, na którym się wyszaleje i rozładuje pokłady energii. Kupić czy zbudować samodzielnie? Pierwsza opcja jest dużo prostsza, ale bardzo kosztowna. Druga natomiast bardziej czasochłonna, ale dużo ekonomiczniejsza i daje sporo satysfakcji. Podczas prac można dodatkowo włączyć w działanie malucha. Dzieci uwielbiają angażować się w poważne rzeczy dorosłych. Mamy też 3 opcję – pośrednią – część rzeczy zrobić samodzielnie, a część elementów kupić gotowych np. plastikową zjeżdżalnię
Krok 1 – Gdzie go postawimy?
Po pierwsze dobra widoczność. Powinniśmy mieć w zasięgu wzroku brykające dzieciaki, także plac zabaw powinien być dobrze wyeksponowany. Unikajmy stawiania go przy ulicy czy oczku wodnym albo basenie. Warto żeby część wyposażenia była umieszczona w zacienionym miejscu, a druga w słonecznym. Oczywiście miejsce nie powinno być wietrzne. Podłoże suche, niebłotniste, najlepiej miękkie, trawiaste, ewentualnie możemy je przygotować amortyzację w postaci piasku.
Krok 2 – Jak będzie wyglądał?
Zbieramy pomysły. Przypomnijmy sobie czym bawiliśmy się w dzieciństwie, co sprawiało nam najwięcej radości. Zróbmy burzę mózgu. Poszukajmy też pomysłów na gotowych placach zabaw i podpatrzmy jakie tam zastosowano rozwiązania. Spróbujmy je zaadoptować do naszych warunków. Wiele podpowiedzi można znaleźć także w internecie. Kiedy mamy już kilkanaście propozycji, wybieramy te, które jesteśmy w stanie sami zrobić.
Krok 3 – Jak go zaprojektować?
Jeśli robimy prosty plac, wtedy wystarczy ołówek i kartka papieru. Warto przemyśleć koncepcję placu zabaw pod kątem tego, że nasze dziecko będzie rosło i zmieniało zainteresowania. Plac możemy rozbudowywać w każdym sezonie o jakiś nowy element. Na etapie projektowania warto zastanowić się, które elementy mogą pojawić się później i gdzie je usytuujemy. Wtedy nasz plac będzie uporządkowany, a dziecko będzie się w nim sprawnie poruszało. Do projektowania możemy użyć darmowych aplikacji takich jak Google SketchUp, który jest intuicyjny i mogą się nim posługiwać amatorzy.
Krok – 4 – Jak przygotować się do pracy?
Przygotowujemy materiały, z których zbudujemy poszczególne elementy. Warto też zorganizować wszystkie narzędzia, których będziemy używać. To przyspieszy i usprawni pracę.
Krok – 5 – Jak zrobić piaskownicę?
Przystępujemy do zrobienia skrzyni, w której będzie znajdował się piasek. Zbijamy ją ze zwykłych desek albo desek podłogowych, które łączy się na zasadzie pióro-wpust. Do zachowania kątu 90° między deskami prostopadłymi posłuży nam kątownik. Konstrukcję poziomujemy, żeby stała równo na podłożu. Deski warto odizolować od ziemi za pomocą np. folii murarskiej, żeby zabezpieczyć je przed szybkim butwieniem i niszczeniem. Można zrobić również dno piaskownicy wykładając je specjalną płytą albo folią. Przy takim rozwiązaniu konieczne są otwory, żeby woda mogła spływać do ziemi. Na końcu impregnujemy dokładnie każdą deską specjalnym preparatem oraz malujemy na wybrany kolor.