Domek dla dziecka to wspaniała atrakcja, która posłuży przez wiele lat. Sprawi radość starszakowi i maluchowi. Domki są miejsce zabawy i marzy o nich wiele dzieci. Wraz ze rozwojem rynku pojawiło się wiele możliwości na zakup wspaniałego wyposażenia na przydomowe podwórko lub działkę. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach i modelach, żeby zainteresować ofertą jak największą liczbę klientów.
Kryterium 1 – materiał budulcowy
Szukając domku spotkamy się głównie z dwoma rodzajami materiału. Jest to drewno albo tworzywo sztuczne. Domki wykonane z drewna są chętnie kupowane. Jest to surowiec naturalny, bezpieczny i nietoksyczny. Poza tym odpowiednio zabezpieczony może służyć latami i jest bardzo trwały. Ładnie wykonany domek stanie się nie tylko miejscem zabawy, ale będzie charakterystyczną ozdobą ogrodu.
Alternatywa to domki z tworzywa, które stają się coraz bardziej popularne. Domki z plastiku wyglądają jak z bajki. Są bardzo kolorowe, estetyczne. W porównaniu z domkami drewnianymi ich bryły mają bardzo ciekawe kształty, mogą występować nawet w formie zamku. Jest w nich wiele zakamarków, schowków. W niektórych występują też różne interaktywne elementy, np.elektryczne dzwonki. Ich fasady są przyozdobione często jakimiś ciekawymi wizerunkami.
Domki z plastiku mają też szereg zalet użytkowych. Cechują się np.dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu nie wymaga on specjalnej pielęgnacji. Po kilku latach kolory mogą przyblaknąć, ale konstrukcja będzie tak samo trwała. Producenci z reguły używają do swoich wyrobów tworzywa dobrej jakości, kontrolowanego pod kątem obecności szkodliwych chemikaliów. W przypadku domku plastikowego można łatwo zmienić ich lokalizację – są lekkie i można je przenieść w całości, bez demontowania na mniejsze elementy.
Kryterium 2 – rodzaj posadowienia
Domki mogą być posadowione w różny sposób. Do wyboru mamy domki tradycyjne, które stawia się na ziemi albo na wysokości. Te pierwsze wymagają szczególnej dbałości o przygotowanie podłoża. Musi być równe, dobrze wypoziomowane, stabilne. Domku nie stawiamy bezpośrednio na ziemi, ale należy przygotować bloczki betonowe i przykryć je materiałem izolujący. Dzięki temu prawidłowo zabezpieczymy ściany domku i podłogę przed wilgocią, która spowodowałaby przedwczesne butwienie.
Druga wersja to domki umieszczone na pewnej wysokości, co podnosi ich atrakcyjność w oczach dzieci. Konstrukcja domku jest umieszczona na palach. Podłoże nie musi być równe i wypoziomowane. Wchodzi się do niego za pomocą schodków zabezpieczonych balustradą. Przed domkiem często znajduje się weranda. Są też domki ze zjeżdżalniami.
Są także domki na platformach. Stanowią interesujące rozwiązanie dla małych działek czy ogrodów, które nie mają dużej powierzchni. Są one skonstruowane w taki sposób, że pod platformą, na której zamontowany jest domek, znajduje się piaskownica. Usytuowana w ten sposób, nie zajmuje dodatkowego miejsca, a jej funkcjonalność jest identyczna jak z piaskownicą wolno stojącą.
Zdjęcia domków dla dzieci pochodzą ze strony ogrodosfera.pl/domki-dla-dzieci